
Anthony Vanden Borre keerde in 2017 terug naar Congo om voor TP Mazembe te spelen. Het was veel meer dan een sportieve keuze: de voormalige Anderlecht-speler wilde zijn Congolese roots herontdekken en eer betonen aan zijn overleden moeder.
Vanden Borre werd geboren in Likasi, in de Democratische Republiek Congo, maar verhuisde als kind naar België. Zijn avontuur bij TP Mazembe was dan ook een terugkeer naar zijn geboorteland.
Mentaal was het al voorbij
De oud-Rode Duivel geeft aan dat zijn carrière eigenlijk al na het WK van 2014 grotendeels voorbij was in zijn hoofd. Blessures, mentale vermoeidheid en het verdwijnen van het plezier in voetbal wogen zwaar door. Zijn periode bij Montpellier en zijn moeilijkheden bij Anderlecht versterkten dat gevoel.
In Congo werd hij nochtans als een held ontvangen. “De ontvangst was ongelooflijk”, blikt hij terug. Toch verliep de integratie niet vlekkeloos. Sommige spelers zouden moeite hebben gehad met de enorme media-aandacht rond de Belgische vedette.
Beignets en kilo's
Ook fysiek kwam Vanden Borre nooit meer helemaal op niveau. Met de nodige humor vertelt hij hoe de Congolese keuken daar niet bepaald bij hielp. Voor trainingen stonden er beignets op het menu en na de sessies volgden grote porties gegrild vlees.“Ik ben vooral wat zwaarder geworden door al dat eten”, klinkt het.
Terug naar zijn roots
Voor Vanden Borre was zijn verblijf vooral belangrijk om persoonlijke redenen. Zijn moeder overleed in 2007 en dat verlies bleef zwaar wegen. De terugkeer naar Congo hielp hem naar eigen zeggen om een begin te maken met het verwerken van haar dood.
Na amper vier maanden en slechts één officiële wedstrijd bij TP Mazembe zat het avontuur erop.
Vandaag is Vanden Borre actief als analist bij Play Sports en als assistent-coach bij de U21 van RAAL La Louvière. Het trainerschap bevalt hem naar eigen zeggen uitstekend. Een nieuwe passage door Afrika sluit hij bovendien niet uit.
Bron: © Eigen redactie